Βαβυλωνία

Βαβυλωνία

Πρόγραμμα B-FEST 3

Η εφημερίδα “ΒΑΒΥΛΩΝΙΑ” διοργανώνει για τρίτη συνεχή χρονιά το αυτοδιαχειριζόμενο και αυτοχρηματοδοτούμενο Διεθνές Αντιεξουσιαστκό Φεστιβάλ “B-FEST” που πραγματοποιείται το διάστημα 25-29 Μαίου 2011, στο χώρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.

Το φετινό B-FEST αισιοδοξεί να συμπλεύσει με κοινωνίες που κινούνται σε ωκεανούς ελευθερίας, χαρτογραφώντας σταθμούς ρήξης και δημιουργίας, διαχέοντας το φως της ελπίδας σε σκοτεινά τούνελ κοινωνιών που ασφυκτιούν.

Στο φεστιβάλ πραγματοποιούνται ομιλίες και εργαστήρια (πολιτικό πρόγραμμα), θεατρικές παραστάσεις, προβολές κινηματογραφικών ταινιών, έκθεση φωτογραφίας και πολλά live (πολιτιστικό πρόγραμμα).

“ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ”

Οι ρωγμές ελευθερίας που δημιούργησε ο Δεκέμβρης του ’08 απελευθέρωσαν σημασίες ερωτοτροπούσες ξανά με το νόημα, σε πείσμα του παραδοσιακού και του μετα-τίποτα.

Έξω από τη θεολογική πανούκλα των ιδεολογιών και την ασημαντότητα του μεταμοντέρνου, ξανάστρεψε την κουβέντα στον άνθρωπο, το αυτεξούσιο και το δημόσιο κοινωνικό χρόνο, αποκαθηλώνοντας την πρωτοπορία της εργασίας και της οικονομίας ως το κυρίαρχο σημαίνον. Διακόσια χρόνια μετά τη Γαλλική Επανάσταση ο θεός πεθαίνει μαζί με τις μεγάλες υποσχέσεις και αφηγήσεις. Ο άνθρωπος καθαρμένος από την ιδιότητά του, ως εργαλείο μιας νομοτέλειας, ξαναμπαίνει στη θέση του δημιουργού. Σκηνοθετεί σε πραγματικό χρόνο, μοντάροντας την πραγματικότητα με τον κυβερνοχώρο, ένα μέλλον που βασίζεται και διαδρά με το παρόν κι έχει πρόσημο το τώρα και όχι το αύριο. Το κίνημα με βάση πλέον το άτομο χάνει την οριζόντια γραμμή του και σπάει σε κινήσεις που, είτε τείνουν σε κατακερματισμένα κομμάτια ταυτότητας όταν αναφέρονται στο παραδοσιακό,  λόγω του σπασίματος των δεσμών που συντελείται σε αυτό, είτε σε άμεσο πράττειν, με τη φαντασία και τη δημιουργία να προσπαθούν να επανεφεύρουν τους δεσμούς σε μια διαρκή διάδραση του τώρα.

Οι δυνάμεις που αγκάλιασαν τις σημασίες αυτές δεν υπακούουν στην αίσθηση ιδιοκτησίας του χώρου, αλλά παίζοντας στο δημόσιο κοινωνικό χρόνο ταξιδεύουν στο Κάιρο, στην Τύνιδα, στο Λονδίνο, στην Αριζόνα, στο Μεξικό και ίσως μας δίνουν για πρώτη φορά, μέσα από το interface του internet, την έξαψη να βιώνουμε τα πρώτα σκιρτήματα μιας παγκόσμιας ελεύθερης κοινότητας. Χωρίς το βάρος πλέον της πρωτοπορίας των θεσφάτων και της ιστορικής δικαίωσης, να τα αισθανόμαστε και να τα βιώνουμε, γιατί τώρα γίνονται, τώρα υπάρχουν.

Το φετινό B-FEST αισιοδοξεί να συμπλεύσει με κοινωνίες που κινούνται σε ωκεανούς ελευθερίας, χαρτογραφώντας σταθμούς ρήξης και δημιουργίας, διαχέοντας το φως της ελπίδας σε σκοτεινά τούνελ κοινωνιών που ασφυκτιούν.

Πολιτικό πρόγραμμα 

Τετάρτη 25/5
“Κοινωνίες σε κίνηση”

Ομιλίες:
19:00 «Εξεγέρσεις χωρίς ηγέτες- Συμβάντα Ελευθερίας στον Αραβικό Κόσμο»
Ομιλητές: Βαγγέλης Πισσίας (A Ship to Gaza), Lobna Darwish (Anarchist from Cairo –  τηλεδιάσκεψη), Νίκος Χαραλαμπόπουλος (Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση)
21:00 «Από το Σιάτλ του 99 στο Κάιρο του 2011»
Ομιλητές: Bill Ayers (University of Illinois – ex Weather Underground, USA), Richard Day (Queen’s University, CAN)

Εργαστήρια:
19:00 «Ανταρσίες της Γνώσης & το Παγκόσμιο Πανεπιστήμιο»
Ομιλητής: Gigi Roggero (EduFactory, ΙΤ)
21:00 «Το Στοίχημα της Αποανάπτυξης»
Ομιλητής: Γιώργος Καλής (Autonomous University of Barcelona)

Πέμπτη 26/5
“Διαρρηγνύοντας το χωροχρόνο”

Ομιλίες:
19:00 «Ψηφιακή Αντίσταση & Κοινωνικά Κινήματα»
Ομιλητές: Aragorn! (Anarchist News, USA), Annabelle Sreberny (SOAS, UK)
21:00 «Ιmaginary Futures: Από τις Νοήμονες Μηχανές στο Παγκόσμιο Χωριό»
Ομιλητές: Richard Barbroοk (Hypermedia Research Center, UK), Κορίννα Πατέλη (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου)
Εργαστήρια:
19:00 «Ετεροκανονικότητα – Ομοκανονικότητα: Όψεις του ίδιου νομίσματος»
Ομιλητές: Πάολα, Μάρκος Χατζηπιέρας, Ομάδα Αποδόμησης Φύλου «Losotras»
20:00 «Αξιοποίηση ή Εκποίηση: Το Οπτικοακουστικό Αρχείο της ΕΡΤ»
Ομιλητής: Γιώργος Παπανικολάου (P2P Foundation)
21:00 «Διαδίκτυο & Κοινωνία – Μία Ριζοσπαστική Θεώρηση»
Ομιλητής: Christian Fuchs (Uppsala University, με βιντεοσκοπημένη ομιλία)

Παρασκευή 27/5
“Κοινωνίες σε εξαίρεση”

Ομιλίες:
19:00 «Η Διάλυση του Κοινωννικού Ιστού: Κοινωνικά Μέτωπα – Αντιστάσεις & ο Μετανάστης ως Σημείο Ρίξης»
Ομιλητές: Αμπντούλ Χατζί, Γιουσέφ Μπαχί. Νίκος Μαρκετάκης (Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης), Class War Phoenix Council (με απομακρυσμένη επικοινωνία), Iara Lee (Cultures of Resistance)
21:00 «Κοινωνικοί & Eργατικοί Aντιθεσμοί: Eμπειρίες & Προοπτικές»
Ομιλητές: Raul Zibechi (Ακτιβιστής – Συγγραφέας, Ουρουγουάη, με απομακρυσμένη επικοινωνία), Σταύρος Σταυρίδης (Καθηγητής ΕΜΠ), Κώστας Χαριτάκης (εργατική εφημερίδα Δράση)
Εργαστήρια:
19:00 «Κραυγές Ελευθερίας από τα Κολαστήρια των Φυλακών»
Ομιλητές: Μέλος της κολεκτίβας  “June 11th”(USA), Ανταποκρίσεις από Κρατουμένους στις Ελληνικές Φυλακές
20:00 «Εισαγωγή στη Θεωρία και στην Πράξη του Αναρχοφεμινισμού»
Ομιλήτρια: Leona (San Fransisco, anarchistnews@org)
21:00 «Η Θέση της Γυναίκας πριν και μετά τις Αραβικές Εξεγέρσεις»
Ομιλήτρια: Lobna Darwish (Anarchist from Cairo –  τηλεδιάσκεψη)

Σάββατο 28/5
“Κοινωνίες σε δημιουργία”

Ομιλίες:
17:00 «Τοπικές Αυτοθεσμίσεις» & προβολή του ντοκυμαντέρ «Us Now» (dir: Ivo Cornley)
Ομιλητές: Κώστας Φωτάκης (Μέλος των επιτροπών «Δεν πληρώνω»), Πάνος Τότσικας (Μέλος της Επιτροπής για τη Δημιουργία Μητροπολιτικού Πάρκου στο Ελληνικό), Φώτης Γιάγκας (Πρωτοβουλία για την Κοινωνική Υπεράσπιση του Σιδηροδρόμου), Μovement for justice in El Barrio (Συνέλευση Κατοίκων Ανατ. Harlem), Alex Bradley, Marie Skoczylas (East End Mutual Aid, Pittsburgh, PA)
19:00 «Από την Οικονομία της Κρίσης στη Ρωγμή της Ελευθερίας»
Ομιλητές: David Harvey (CUNY)
21:00 «Ανατροπή και Οικειοποίηση: η Πολιτική στα Χέρια της Κοινωνίας»
Ομιλητές: John Holloway (Autonomous University of Puebla), Αλέξανδρος Κιουπκιολής (Kαθηγητής ΑΠΘ), Ναουφάλ Ελ Σαντίκ Ομέγια (TUN), Κοινότητα Tarnac / Περιοδικό Tiqqun
Εργαστήρια:
19:00 «Συνάντηση Ελεύθερων Κοινωνικών Χώρων»
19:00 «Post Left Anarchism: η Αναρχική Σκέψη πέρα από τον Αριστερισμό»
Ομιλητής: Aragorn! (Anarchist News, USA)
20:00 «Πέρα από τις Ιδεολογίες»
Ομιλητής: Keith Dowman
21:00 «Class Wargames»
Ομιλητής: Richard Barbroοk (Hypermedia Research Center, UK)

Κυριακή 29/5   
“Πλανήτης Γη – Ό,τι λείπει πλάθεται

Ομιλίες:
17:00 «Τhe Day After»
Ομιλητές: Δημήτρης Δεσύλλας (Ακτιβιστής του Αντιπυρηνικού Κινήματος, USA), Mέλος από το Αντιπυρηνικό Παρατηρητήριο
19:00 «Η Διαχείριση των Απορριμμάτων στα Χέρια της Κοινωνίας»
Ομιλητές: Γιώργος Βλάσσης (Λευκίμμη), Κάτοικοι από την Κερατέα, Μέλος από την Πρωτοβουλία Συνεννόησης για τη Διαχείριση των Απορριμμάτων
21:00 «Οριζόντια Οικονομία, μια άλλη Προοπτική»
Ομιλητές: Edite Prates, (Κίνημα των Ακτημόνων MST, Βραζιλία.- τηλεδιάσκεψη), Μέλος από το Συνεταιρισμό Εναλλακτικού & Αλληλέγγυου Εμπορίου “Ο Σπόρος”, Γιώργος Φούφας (Αντιεξουσιαστική Κίνηση Αγροτών)
Εργαστήρια:
17:00-22:00  «Παζάρι Οικολογικών Προϊόντων & Χρηστικών Αντικειμένων»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Κυψέλη”
17:00 «Παρασκευή Οικολογικού Σαπουνιού»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Νέα Γουινέα” – www.neaguinea.org
18:00 «Ανοιχτή Συνάντηση Ομάδων Εναλλακτικού Εμπορίου & Οριζόντιας Oικονομίας»
18:30 «Κατασκευή μικρής Οικιακής Ανεμογεννήτριας από απλά υλικά»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Νέα Γουινέα” – www.neaguinea.org
20:00 «Σπιτικό Φαρμακείο από Βότανα»
Διοργάνωση: Κολεκτίβα “Νέα Γουινέα” – www.neaguinea.org

Πολιτιστικό πρόγραμμα

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

25/05
17.25 ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ «The Weather Underground» 2002, Sam Green & Bill Siegel, 92’ (Η.Π.Α.)
19.00 SPECIAL SCREENING/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ «Χώρα Προέλευσης», 2010, Σύλλας Τζουμέρκας, 111′
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
21.25 SPECIAL SCREENING/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ «Μαχαιροβγάλτης», 2010, Γιάννης Οικονομίδης, 108’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ/ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ «Carlos», 2010, Olivier Assayas, ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ: 101’ (Γαλλία)

ΠΕΜΠΤΗ 26 ΜΑΗ
17.10
ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ «No one knows about Persian Cats», 2009, Bahman Ghobadi, 106’ (Ιράν)
19.00 SPECIAL SCREENING/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ ~ «Πίσω Πόρτα», 2000, Γιώργος Τσεμπερόπουλος, 100’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
21.15 SPECIAL SCREENING/ΜΟΥΣΙΚΟ NTOKYMANTEΡ ~ «Ταξιδιάρα Ψυχή», 2010, Αγγελική Αριστομενοπούλου, 80’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΡΙΑΣ
23.15 SPECIAL SCREENING/QUEER/PERFORMANCE ~ «The Pornography of the Bicycle» (Η πορνογραφία του ποδηλάτου), Bike Porn, 90’ (Η.Π.Α)
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑΣ «BIKE PORN»

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΜΑΗ
17.00 QUEER/ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ «Louise Michel» , 2009, Sólveig Anspach, 90′ (Γαλλία)
18.30 SPECIAL SCREENING/ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝTOKYMANTEP «Χρεοκρατία», 2011, Άρης Χατζηστεφάνου & Κατερίνα Κιτίδη, 75’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
21.00 SPECIAL SCREENING/ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ «Cultures of Resistance», 2010, Iara Lee (Η.Π.Α.)
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΡΙΑΣ
ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ/ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ «Carlos», 2010, Olivier Assayas, ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ: 107’ (Γαλλία)

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΜΑΗ
13.00 ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ «Mary and Max», 2009, Adam Elliot, 80′ (Αυστραλία)
14.30 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ: ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΙΝ/ΦΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΩΝ ΜΕΡΟΣ Α’
“Mέλισσα”, 2011, Balls entairtement, 3′
“Τρωγλοδύτες”, 2011, Underworld films, 21′
“Σούπερ Δημήτριος – White Tower Strike Extended Trailer”, 2011, Otinanai productions, 4′
“Shadow Beyond Time”, 2011, 4th wall pictures, 25′
“Από τον πάγκο με αγάπη”, 2011, Nostalgeek, 7′
“2040/ The shelter”, 2010, Demode, 19′
“Foodstuff”, 2011, Yerwolves team, 4′
“Πισωγυρίσματα”, 2010, Nostalgeek, 12′
“Κατάβαση”, 2011, , Άτυπη Κινηματογραφική Συμμορία tiiinewzfilms, 3′
“Dead on time”, 2011,  Yerwolves team, 12′
“Banksy: Bad Artists Imitate, Good Artists Steal”, 2011, Ζύαν Παπούλιας, 7′
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ
16.45 SPECIAL SCREENING/ΝTOKYMANTEP «Σωματείο Ρακοσυλλεκτών», 2011, Μαρίνα Δανέζη, 74’
18.30 SPECIAL SCREENING/ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ «Casus Belli», 2010, Γιώργος Ζώης, 11’
19.00 SPECIAL SCREENING/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ «Wasted Youth», 2011, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος – Jan Vogel, 98’
21.25 SPECIAL SCREENING/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ/ΚΩΜΩΔΙΑ «4 Μαύρα Κουστούμια», 2010, Ρένος Χαραλαμπίδης, 90’
23.45 SPECIAL SCREENING/ΝTOKYMANTEP «Οργώνοντας Το Χρόνο», 2010, Κώστας Κολημένος, 73’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΩΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΜΑΗ

13.30 ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ~ «Οι Άνθρωποι που Κύκλωσαν το Α», 2006-2010, Α/Α, 65’
14.45 ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ~ «Ilha das Flores», 1989, Jorge Furtado, 13’ (Βραζιλία)
15.00 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ: ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΙΝ/ΦΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΩΝ ΜΕΡΟΣ Β’
«RF», Σταύρος Λιόκαλος
«Ζαφείρης», Έλενα Δημητρακοπούλου
«Tο Ψύχος», Γιώργος Πιτσάκης
«Τι Ώρα Θα Γυρίσεις;», Μαριτίνα Πάσσαρη
«Reverse», Τζώρτζης Γρηγοράκης
«Πίσω Από τις Γρίλιες», Δημήτρης Μπαβέλλας
«Damo Suzuki: Αυτοσχεδιασμοί για μια φωνή, ένα ποίημα & μια τηγανιά μπάμιες», Αντώνης Μποσκοϊτης
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ
17.00 SPECIAL SCREENING/ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ~ «Golfland?», 2010, Νέλλυ Ψαρού, 80′
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΡΙΑΣ
19.10 SPECIAL SCREENING/QUEER «Γαλάζιο Φόρεμα», 2005, Γιάννης Διαμαντόπουλος, 108’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
21.30 SPECIAL SCREENING/ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ ~ «Attenberg», 2010, Αθηνά Rachel Τσαγκάρη, 95’
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ
ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ~ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ/ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ~ «Carlos», 2010, Olivier Assayas, ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ: 118’ (Γαλλία)

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΜΑΗ
23.30 «Οι Δούλες» του Ζαν Ζενέ, από το +the Institute [for Experimental Arts]
ΠΑΙΖΟΥΝ: Σίσσυ Δουτσίου, Εύη Μαρκέτου, Στέβη Φόρτωμα
ΣΚΗΝΟΘΕΣΊΑ, ΚΕΊΜΕΝΟ: Τάσος Σαγρής
«H Σολάνζ και η Κλαίρη είναι δύο κορίτσια που ζουν ως εσώκλειστες υπηρέτριες σε ένα πλούσιο μεγαλοαστικό σύγχρονο σπίτι. Η επιβεβλημένη εκβιαστική καθημερινότητα, η υπακοή, η διαρκής αίσθηση εγκλωβισμού, η ερωτική σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ τους μέσα στα χρόνια και το μίσος τους για τα αφεντικά, δημιουργεί ένα εκρηκτικό μίγμα σεξουαλικών διαστροφών, καταστροφικής μανίας, δολοφονικών ενστίκτων και πόθου για εξέγερση και απελευθέρωση…»

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΜΑΗ
23.45 «Μια εκδοχή» από τη θεατρική ομάδα Roswitha
ΠΑΙΖΟΥΝ: Θοδωρής Σκυφτούλης, Δανάη Σπηλιώτη
«Θέλαμε να κάνουμε μια παράσταση που να μιλάει για αυτό που είναι σημαντικό. Να μιλήσουμε για πράγματα που μας αφορούν όλους, να μιλήσουμε για αυτό που έχει σημασία να μιλήσει κανείς σήμερα. Και πραγματικά το ψάξαμε πολύ. Τελικά δεν τα καταφέραμε. Και τώρα βρισκόμαστε σε δυσάρεστη θέση.»

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ : «100 ΧΡΟΝΙΑ CNT»

ALL FESTIVAL VISUAL ART: VOID NETWORK / GLOBAL EYE (uk)+ MOHAWK+GREGORY MARKATOS+SPECIAL GUESTS

MUSIC STAGES

LIVE CONCERT STAGE

ΤΕΤΑΡΤΗ 25-5
VLASTUR meets FREQUENCY FREAK and DARK ELF
Ρ Ο Δ Ε Σ
MAGIC DE SPELL
ΣΤΑΘΗΣ ΔΡΟΓΩΣΗΣ
ΣΤΙΓΜΑ 90
MHTEPA ΦΑΛΑΙΝΑ ΤΥΦΛΗ
ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
B.BAΣΙΛΑΤΟΣ+ΙΣΤΟΡΙΕΣ για ΚΡΟΥΣΤΑ
FlyByWire
DADOO

ΠΕΜΠΤΗ 26-5
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΣ
ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΙ
ΑΕΡΑ ΠΑΤΕΡΑ
SOCOS & the LIVE PROJECT BAND
ΒΡΕΓΜΕΝΕΣ ΣΑΝΙΔΕΣ
SATYROS LAROUSSE

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27-5
DEUS EX MACHINA
FUNDRACAR
NO MAN’S LAND
LOST BODIES
NO MIND
RAINDOGS
GRAIN
PINK TANK
MAYBE IN HEAVEN IT DOESN’T RAIN
+Special Folk Punk Guests from California: BLACKBIRD RAUM (USA)

ΣΑΒΒΑΤΟ 28-5
VODKARAG
PAST PERFECT
SEQUENCY THEORY PROJECT
«Αδέσποτες Σκύλες»: Θεατρικό δρώμενο

PSYCHEDELIC TRANCE EXPERIENCE
LIVE: ZEN GARDEN
Crystal Zero /Iraklis Mindphaser / Dj Nikitas/ Confo / UnderVerse
Fluo Décor by: NikoxiL

KYΡΙΑΚΗ 29-5
ZOΡZ ΠΙΛΑΛΙ
ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΟΓΑΡΙΔΗΣ
VAVOURA BAND
VALKYRIES
DUSTBOWL
ΑΝΝΑ ΓΟΥΛΑ
ΑΝΤΙΠOINΑ
ΕΞΟΔΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

ALTERNATIVE LIVE AREA

TETΑΡΤΗ 25-5
ΒΑΝD TEMPER
WIGS
SUN OF A BEACH
STRAWHATS

ΠΕΜΠΤΗ 26-5
PO
GODSLEEP
TRAVEL MIND SYNDROME
RAW IN SECT
PROFOUND SLEEP

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27-5
ΜΑΡΩ ΛΙΑΠΗ
Ι5 ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ
ΙLLUSION
HOPE
RADIO SOL

ΣΑΒΒΑΤΟ 28-5
X.ZYΓΟΜΑΛΑΣ+ ΑΚΟΣ
BALKANANATOLIA
ΣΤΕΛΙΟΣ ΓΑΛΑΝΟΣ-KΩΣΤΑΣ MAKΡAΣ +ΛΑΙΚΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ
ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ με τους  REBET ASKER

ΚΥΡΙΑΚΗ 29-5
MYSTIC BABY
VIRGIN WEB
VERBAL DELIRIUM
STILL BORN VIRTUE
BIBIBO 64
C.O.D.E.

PSY TRANCE STAGE
by NATURAL HIGH Trance Family
Τέταρτη 25, Πέμπτη 26, Παρασκευή 27, Κυριακή 29 Μάη
NATURAL HIGH Trance Family presents a 4-day (+1) Psy trance meeting!!!
Music From: Natural High Soundsystem/djs + Teo/Discovalley, Steve Self (uk) , Djane Huitaca,
Daoine Sidhe, Iraklis (mcf), Psycho Queen, Homme de Nuit + FRIENDS!!!
(Το καθημερινό πρόγραμμα θα αναρτάται http://www.naturalhighfamily.blogspot.com/ )

SPACE OUT AREA

TETAΡΤΗ 25 ΜΑΗ:  DUBSTEP
21.00-22.00 SRJ / 22.00 -23.30 KINOMATIK /23.30-1.00 KERNELCOREMODE
01.00-02.30 DDS /02.30- end PARANORMALE

ΠΕΜΠΤΗ 26 ΜΑΗ:  PSYCHEDELIC AMBIENT
21.00 -23.00 HIGHPNO / 23.00 -24.00 MAX MILLION / 24.00 -01.30 CRYSTAL ZERO
1.30 -2.30 CABEIRI / 2.30-04.00 AENEAS

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΜΑΗ:  REGGAE ROOTS & DUB
21.00-22.00 MRS.HCN / 22.00 – 23.00 MASHDOWN 45 / 23.00 -00.15 THC SOUND SYSTEM / 00.30 – 01.30 RADICAL GEE / 01.30 – 02.30 IRIE ACTION SOUND SYSTEM /
2.30 – 03.30 selector NESCO / 03.30 – 4.30 MISTA OPERATOR

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΜΑΗ: PSYCHEDELIC AMBIENT
21:00 – 22:30 SYGNALS / 22:30 – 24:00 SISSY STARDUST / 24:00 – 01:30 C.OP
01.30 – 03:00 FISHIMSELF / 03:00 – 04:30 SUNDANCE / 04.30 – 06:00 OPTIMUS

HIP HOP ZONE

KYPIAKH 29 ΜΑΗ
OMERTA (V 4 VEVILOS & DJ DIFFER) , SPIKE 69 , VIKEDIOS, OKX ,DAGOBAH SYSTEM, & SOUL N.E.K. (SOULSYSTEM), INTIFADA , PRODUCTIVE , ZYAN , ΜΕΓΑΣ, OTI DEN VLEPIS , NEW LIMIT,UNDER PRESSURE , TBMC, BONUS TRACK ,ΑΝΤΙΝΟΜΙΑ (PARASOUND’96) ,TFS

 

Διαβαστε επισης

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ B-FEST 5

Το φετινό φεστιβάλ προσπάθησε να αποτελέσει μια ολοκληρωμένη πρόταση απέναντι στον ψευδορεαλισμό της ''μη εναλλακτικής''. Ανακεφαλαίωσε τον πολιτικό στοχασμό και τα ερωτήματα του παρόντος. Συμπυκνώνοντας τις νέες σημασίες και νοήματα του καιρού μας, το Β-Fest χαρτογράφησε με ενάργεια τα πολιτικά αιτήματα του μέλλοντος σε τρεις όρους: Κοινά αγαθά και αποανάπτυξη -Ελευθερία χωρίς[...]

Διαβάστε περισσότερα »

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.

one × 1 =