Βαβυλωνία

Βαβυλωνία

Πολιτικό Πρόγραμμα Β-Fest 2016: Θεμελιώνοντας την Ουτοπία /Political programme

(Scroll down for english text!!)

B-FEST 5: ΘΕΜΕΛΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ! /27-28-29 Μαΐου 2016
Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ του Περιοδικού Βαβυλωνία 27-28-29 Μαΐου 2016, Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου

Το Διεθνές Αντιεξουσιαστικό Φεστιβάλ της Βαβυλωνίας “B-Fest” επιστρέφει με καλεσμένους διεθνούς φήμης ομιλητές και καλλιτέχνες!! Μετά από τις επιτυχημένες του διοργανώσεις τα τελευταία χρόνια που προσέλκυσαν δεκάδες χιλιάδες κοινού, το B-Fest επανέρχεται φέτος με το πολιτικό του πρόγραμμα να περιστρέφεται γύρω από θέματα όπως το προσφυγικό, τον μετασχηματισμό της Ευρώπης, την άμεση δημοκρατία και τα σύγχρονα απελευθερωτικά κινήματα σε Ευρώπη και Μέση Ανατολή.

(Δείτε το πολιτιστικό πρόγραμμα του φεστιβάλ εδώ)

ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/05
Το Σύγχρονο Απελευθερωτικό Πρόταγμα

18:00 Οικονομική κρίση & Αυτοδιαχείριση
Ομιλητές:
Jerome Roos (ROAR Mag, European Univ. Institute)
Γιώργος Οικονόμου (διδάκτωρ Φιλοσοφίας)
Κώστας Χαριτάκης (ΒΙΟ.ΜΕ.)

19:00 Το Πρόταγμα της Αυτονομίας στον 21ο αιώνα
Ομιλητές:
David Ames Curtis (Agora International)
Αλέξανδρος Σχισμένος (συγγραφέας, υπ. διδάκτoρας)
Yavor Tarinski (περιοδικό Βαβυλωνία)

20:30 Κοινά αγαθά & Σύγχρονα Κοινωνικά Κινήματα
Ομιλητές:
Massimo De Angelis (παν/μιο Ανατολικού Λονδίνου UEL)
Γιώργος Παπανικολάου (P2P Foundation)
Γρηγόρης Τσιλιμαντός (Αντιεξουσιαστική Κίνηση)

WORKSHOP

18:00 Κρίση & Ανεξάρτητη Δημιουργία στο Σύγχρονο Θέατρο
Ομιλητές:
Ορέστης Τάτσης (σκηνοθέτης, περιοδικό Ερμα)
Σάββας Στρούμπος (σκηνοθέτης, ομάδα Σημείο Μηδέν)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/05
Η Μεταλλαγή της Ευρώπης

18:00 Θωράκιση της Ευρώπης με Αφορμή το Προσφυγικό & Ανοδος της Aκροδεξιάς
Ομιλητές:
Μέλη Πρωτοβουλιών για τους Πρόσφυγες από:
Γαλλία (καταυλισμός μεταναστών, προσφύγων στο Καλαί)
Γερμανία (Ums Ganze!, Beyond Europe)
Ιταλία (Spazio di Mutuo SoccorsoCantiere, Μιλάνο)
Βουλγαρία (AFA Σόφιας, Антифашистко действие София)
Ελλάδα (Κατάληψη Στέγης Προσφύγων Νοταρά 26, κ.α.)

19:00 Προσφυγικό: Μετακινήσεις Πληθυσμών και Ταυτότητα χτες & σήμερα
Ομιλητές:
Claudia Moatti (παν/μιο Νότιας Καλιφόρνιας)
Φιλήμονας Πατσάκης (περιοδικό Ερμα)
Αποστόλης Στασινόπουλος (περιοδικό Βαβυλωνία)

20:30 Wikileaks, TTIP & Ψηφιακά Δικαιώματα/ IoT
Ομιλητές:
Julian Assange (Wikileaks, μέσω ζωντανής τηλεδιάσκεψης)
Chris Spannos (New Internationalist Mag, teleSUR English)
Αντώνης Μπρούμας (περιοδικό Βαβυλωνία)

WORKSHOP

19:00 Γεωπολιτική, Αντιεξουσιαστικά Κινήματα, Στρατιωτική Ιστορία & Επαναστάσεις
Ομιλητής: Παναγιώτης Ξηρουχάκης (Zero Geographic)

 

KYΡΙΑΚΗ 29/05
Το Παράδειγμα της Ροζάβα

17:00 Κοινωνική Οικολογία, Αποανάπτυξη & Κλιματική αλλαγή
Ομιλητές:
Άγγελος Βαρβαρούσης (Research and Degrowth, Αυτόνομο Παν/μιο Βαρκελώνης)
Γιάννης Μπίλλας (Κίνηση για την Αποανάπτυξη Τρικαλινών Πολιτών, βιοκαλλιεργητής)
Θοδωρής Καρυώτης (TRISE: Διεθνές Ινστιτούτο Κοινωνικής Οικολογίας)
Νίκος Ιωάννου (περιοδικό Βαβυλωνία)

18:00 Πόλεμος, Βία & ο Επαναστατικός Ρόλος των Γυναικών στη Μέση Ανατολή
Ομιλητές:
Νικόλας Κοσματόπουλος (ανθρωπολόγος, παν/μιο Βηρυτού AUB)
Αναρχικές Γυναίκες Τουρκίας (Anarşist Kadınlar)
Ελιάνα Καναβέλη (διδάκτωρ Κοινωνιολογίας, περιοδικό Βαβυλωνία)

20:00 Δημοκρατία χωρίς Κράτος: Το Πείραμα της Ροζάβα
Ομιλητές:
Dilar Dirik (μέλος Κινήματος Κούρδων Γυναικών, παν/μιο Cambridge)
Σπύρος Κουρούκλης (Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στη Ροζάβα)
Νίκος Κατσιαούνης (περιοδικό Βαβυλωνία)

WORKSHOPS

17:00 Πολεμικές τέχνες, Αυτοοργάνωση & Φύλο
Ομιλητές:
Άννα Κάβουρα (υπ. Διδάκτωρ, παν/μιο Γιουβάσκιλα)
Μάλαμας Σωτηρίου (αυτοοργανωμένο γυμναστήριο Micropolis)

19:00 Σεμινάριο Jiu Jitsu & Πυγμαχία
Άννα Κάβουρα (αθλήτρια/προπονήτρια BJJ, Rio Grappling Club)
Αυτοοργανωμένο Γυμναστήριο Micropolis

 

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ B-FEST Cinema

Παρασκευή 27/05:
20:00: “Η φράση που δεν τελείωσε” (Ντοκιμαντέρ, 99′, Ελλάδα, 2015) του Μανώλη Παπαδάκη. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη.
21:30: “Projekt A” (Ντοκιμαντέρ, 85′, Γερμανία, 2016) των Marcel Seehuber και Moritz Springer. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη Marcel Seehuber.
22:30: “Νορβηγία” (Ταινία Μυθοπλασίας, 73′, Ελλάδα, 2014) του Γιάννη Βελσεμέ.

Σάββατο 28/05:
17:00: Film Acting Workshop, με τον Ελληνο-Αυστραλό σκηνοθέτη Bill Mousoulis.
21:00: “Ξενία” (Ταινία Μυθοπλασίας, 134′, Ελλάδα/Γαλλία/Βέλγιο, 2014) του Πάνου Κούτρα. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σεναριογράφο Παναγιώτη Ευαγγελίδη.
22:00: “Κινηματογραφώντας την κρίση”: Ταινίες Μικρού Μήκους με θέμα την κρίση στην Ελλάδα

Κυριακή 29/05:
19:00: “Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία” (Ντοκιμαντέρ, 91′, Ελλάδα/Γερμανία, 2015) του Απόστολου Καρακάση. Θα ακολουθήσει συζήτηση με συντελεστές της ταινίας και εργαζόμενους της ΒΙΟ.ΜΕ.
20:30: “Interruption” (Ταινία Μυθοπλασίας, 109′, Ελλάδα/Γαλλία/Κροατία) του Γιώργου Ζώη. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη.

 

PUPPET SHOW: Κουκλοθέατρο – Μαριονέτες (Σάββατο 28/05, 20:00)

ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ: παιχνίδια & δράσεις από άχρηστα υλικά από την ομάδα του Cado Paradiso, ένα παιχνιδοχώρο φτιαγμένο από σκουπίδια (Σάββατο 28 & Κυριακή 29, 19:00)

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: Θανάσης Τσούτσος

———————————————————————————————-

 

B-FEST 5: LAYING THE FOUNDATIONS OF UTOPIA! /27-28-29 MAY 2016
A Cultural and Political Festival organised by Babylonia magazine

B-Fest”, the International Antiauthoritarian Festival of Babylonia magazine is back with internationally renowned speakers and artists!! After the successful organization of the festival in the past years that has attracted tens of thousands of people, B-Fest is back again this year, focusing on matters such as the refugee question, Europe’s transformation, direct democracy and contemporary emancipatory movements across Europe and the Middle East.

(Expect the cultural programme soon!!)

POLITICAL PROGRAMME

FRIDAY MAY 27th 
Contemporary Emancipatory Vision

18:00 Financial crisis & Self-management 
Keynote speakers:
Jerome Roos (ROAR Mag, European Univ. Institute)
George Economou (Philosophy PhD)
Costas Haritakis (VIO.ME. occupied factory)

19:00 The Project of Autonomy in the 21st century 
Keynote speakers:
David Ames Curtis (Agora International)
Alexandros Schismenos (author, PhD candidate)
Yavor Tarinski (Babylonia magazine)

20:30 Commons & Contemporary Social Movements 
Keynote speakers:
Massimo De Angelis (University of East London)
George Papanikolaou (P2P Foundation)
Grigoris Tsilimantos (Antiauthoritarian Movement)

WORKSHOP

18:00 Crisis & Independent Creation in Contemporary Theatre 
Keynote speakers:
Orestis Tatsis (director, Erma magazine)
Savvas Stroumbos (director, Point Zero group)

 

SATURDAY MAY 28TH 
The Transformation of Europe

18:00 Europe’s enclosure as triggered by the Refugee question & The Rise of the far-right
Keynote speakers:
Members of Initiatives for the refugees from:
France (refugee and immigrant camps at Calais)
Germany (Ums Ganze!, Beyond Europe)
Italy (Spazio di Mutuo Soccorso – Cantiere, Milan)
Bulgaria (Sofia AFA, Антифашистко действие София)
Greece (Notara 26 Housing Squat for Refugees and others)

19:00 Refugees: Human Mobility and Identity in the past & present 
Keynote speakers:
Claudia Moatti (University of South California)
Filimonas Patsakis (Erma magazine)
Apostolis Stasinopoulos (Babylonia magazine)

20:30 Wikileaks, TTIP & Digital Rights / IoT
Keynote speakers:
Julian Assange (Wikileaks, via live conferencing)
Chris Spannos (New Internationalist Mag, teleSUR English)
Antonis Broumas (Babylonia magazine)

WORKSHOP

19:00 Geopolitics, Antiauthoritarian Movements, Military History & Revolutions 
Keynote speaker: Panayiotis Xirouhakis (Zero Geographic)

 

SUNDAY MAY 29TH 
The Rojava Example

17:00 Social Ecology, De-growth & Climate Change 
Keynote speakers:
Aggelos Varvarousis (Research and De-growth, Universitat Autònoma de Barcelona)
Yannis Billas (Citizens of Trikala Movement for De-growth, organic farmer)
Theodore Karyotis (TRISE: Transnational Institute of Social Ecology)
Nikos Ioannou (Babylonia magazine)

18:00 War, Violence & the Revolutionary Role of Women in the Middle East 
Keynote speakers:
Nicolas Kosmatopoulos (American University of Beirut)
Anarchist Women of Turkey (Anarşist Kadınlar)
Eliana Kanaveli (Sociology PhD, Babylonia magazine)

20:00 Democracy without a State: The Rojava Experiment 
Keynote speakers:
Dilar Dirik (Kurdish Women’s Movement, University of Cambridge)
Spyros Kourouklis (Initiative of Solidarity with Rojava)
Nikos Katsiaounis (Babylonia magazine)

WORKSHOPS

17:00 Martial Arts, Self-organisation & Gender
Keynote speakers:
Anna Kavoura (PhD candidate, University of Jyväskylä)
Malamas Sotiriou (Micropolis Self-organised Gym)

19:00 Jiu Jitsu & Boxing seminar 
Anna Kavoura
Micropolis Self-organised Gym

 

SPEECHES/CONCERTS/CINEMA/THEATRE/BOOK EXHIBITION/COMICS/ POLITICAL AND CULTURAL WORKSHOPS

b fest 5 afisa politiki

13230255_1159409920770923_8001601389258959204_n

Διαβαστε επισης

B-FEST: Programme of Discussions and Speeches (eng)

B-FEST 6 | WE ARE UNGOVERNABLE! International Antiauthoritarian Festival of Babylonia Journal 26-27-28 May 2017, Athens School of Fine Arts, Greece www.babylonia.gr DISCUSSIONS | CONCERTS | CINEMA | THEATRE | BOOK & PHOTOGRAPHY EXHIBITION | CHILDREN’S ACTIVITIES | COMIX | WORKSHOPS Programme of Discussions and Speeches: Friday 26 May 18:30[…]

Διαβάστε περισσότερα »

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.

17 − 12 =