Βαβυλωνία

Βαβυλωνία

Πολιτιστικό Πρόγραμμα | B-FEST 6

B-FEST 6 | WE ARE UNGOVERNABLE! 26-27-28 Μαΐου 2017, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256, Αθήνα

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/05

Main Stage:
BARAYANKA
KRAAK
PADMÉ (PUNK-ROCK FROM ISTANBUL)
LOST BODIES
BAD LUCK
ΑΡΝΑΚΙΑ
STRESS
COYOTE’S ARROW
ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ
ΛΑΡΓΚΟ

Dance Stage:
DRAMA QUEERS, STRAP-ON UNICORNS, TEMPÊTE, Visuals: Bravo

Hip-Hop Stage:
ΟΠΛΙΣΤΗΣ
DTAEYS & VIRAL
PRODUCTIVE
TWINSANITY
ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΗΔΕΝ
MER NOIR
ZORO&BUZZ
ΣΕΞΠΥΡ&DJ VANILLA

ΣΑΒΒΑΤΟ 27/05

Main Stage:
THREE WAY PLANE
BE UNIVERSE
ΜΕΣΚΑΛΙΝΗ
LAZYTRAINS
BAG OF NAILS
TSIRI BAND
MAGIC DE SPELL
DIRTY FUSE
BAILDSA
MUCHATRELA
SEXY CHRISTIANS
BANDALLUSIA

Dance Stage:

19.00-AKIS SILVES, 20.30-SONNY CROCKETT & THE MIGHTY ROBOT, 22.00-SPEERIT, 23.30- SANITER, 01.00-DENNIS BUNAS, 02.30-MR.M B2B SIMOS ARES, 04.00-SOFTCORE, 05.30-NIKOS THANOS aka NKT

Rebetiko Stage:
ΡΕΜΠΕΤ ΑΣΚΕΡ
ΛΑΪΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΛΑΜΠΗΔΟΝΑΣ (Λ.Ο.ΛΑ.)

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/05

Main Stage:
HALAY LAMBA
ΚΟΝΣΕΡΒΑ
45RATS
RADIO SOL
ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
ΑΓΟΡΙΑSTONILIO
ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ
ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ

Rebetiko Stage:
Τραγούδι: Στέλιος Γαλανός, Ζαμπέλα Γαλανού, Βασιλική Τσιφτσή, Κιθάρες: Δημήτρης Χριστοδουλόπουλος, Χρήστος Ζούμπος, Μπουζούκι: Θανάσης Αδαμόπουλος, Μπάσο: Γιώργος Μάκρας

ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στις 19:00

 

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ | BFEST Cinema

Παρασκευή 26/05

18:00 Η Μεγάλη Ουτοπία (2017, Ντοκιμαντέρ του Φώτη Λαμπρινού, 90’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.
20:00 Πρεμιέρα: Songs of the Underground (2017, Ντοκιμαντέρ του Bill Mousoulis, 78’, Ελλάδα/Αυστραλία). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.
21:45 Park (2016, Μυθοπλασία της Σοφίας Εξάρχου, 100’, Ελλάδα/Πολωνία). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.
00:00 Μικρού Μήκους 1
Αλεπού (2016, 29’) της Ζακλίν Λέντζου.
Dream Toy (2015, 13’) του Χρήστου Χουλιάρα.
Limbo (2016, 30’) της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη.
01:15 Porno & Libertà [Porn To Be Free] (2016, Ντοκιμαντέρ του Carmine Amoroso, 78’, Ιταλία).

Σάββατο 27/05

17:00 Ρέκβιεμ για το Αμερικάνικο Όνειρο (2015, Ντοκιμαντέρ του Peter Hutchison, 73’, ΗΠΑ).
18:15 A Blast (2014, Μυθοπλασία του Σύλλα Τζουμέρκα, 83’, Ελλάδα/Γερμανία/Ολλανδία). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.
20:00 Village Potemkin (2017, Ντοκιμαντέρ του Δομήνικου Ιγνατιάδη, 100’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.
22:00 Πλατεία Αμερικής (2016, Μυθοπλασία του Γιάννη Σακαρίδη, 86’, Ελλάδα). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.
00:00 Μικρού Μήκους 2
UMMI (2015, 15’) του Νίκου Αυγουστίδη.
HIWA (2016, 11’) της Ζακλίν Λέντζου.
Zero Star Hotel (2016, 6’) του Βασίλη Κεκάτου.
Spectrum (2016, 32’) της Tangerine Productions.
01:00 Poesia Sin Fin [Ποίηση Χωρίς Τέλος] (2016, Μυθοπλασία του Alejandro Jodorowsky, 128’, Χιλή/Γαλλία).

Κυριακή 28/05

17:00 Μικρού Μήκους 3
Φλέρυ, Η Τρελή Του Φεγγαριού (2002, 25’) του Αντώνη Μποσκοΐτη.
The Choir (2015, 7’) της Τζένης Μαρκέτου.
The Assembly in No Particular Order (2016, 12’) της Τζένης Μαρκέτου. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΤΖΕΝΗ ΜΑΡΚΕΤΟΥ.
18:15 Οδύσσειες Σωμάτων – Μπαλάντα για τον Νίκο Κούνδουρο (2010, Ντοκιμαντέρ του Αντώνη Μποσκοΐτη, 80’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ.
20:15 Καύση (2016, Μυθοπλασία του Στράτου Τζίτζη, 71’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗΘΟΠΟΙΟ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΡΟΥΦΑΚΟΥ.
22:00 Πρεμιέρα: Καλωσόρισμα (2017, Ντοκιμαντέρ της Πάολας Ρεβενιώτη, 55’).
Kαλιαρντά (2015, Ντοκιμαντέρ της Πάολας Ρεβενιώτη, 58’). ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤHΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.
00:30 Μικρού Μήκους 4
Curriculum Vitae (2013, 15’) του Δομήνικου Ιγνατιάδη.
O Μανώλης (2017, 14’) του Μάκη Παπαδημητράτου.
A Job Interview (2016, 7’) του Αντώνη Γλαρού.
Εκεί (2015, 15’) του Γιώργου Μπακάλη.
Μάγδα (2016, 20’) του Δημήτρη Ζούρα.
Κλεπταποδόχος (2014, 13’) του Μάκη Παπαδημητράτου.
3000 (2016, 20’) τoυ Αντώνη Τσώνη.

 

ΘΕΑΤΡΟ

Παρασκευή 26/05
21:00 «ΜΑΜΑ ΦΡΙΚΙΟ» από τη θεατρική ομάδα Theatre de Votanique.

Σάββατο 27/05
19:00 «…των ελλήνων» Σκηνοθεσία: Κώστας Γεραντώνης.

Κυριακή 28/05
19:00 «…των ελλήνων» Σκηνοθεσία: Κώστας Γεραντώνης.
21:00 «Πλην Όμως…» από την Ακτιβιστική Ομάδα Θεάτρου του Καταπιεσμένου.

 

ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ

Παρασκευή 26/05
18:30 Παράσταση «Ο γαϊγλάρος» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Τα Πάντα Φι».
20:00 «Στο μονοπάτι της καρδιάς», παράσταση αφήγησης παραμυθιών για παιδιά και για μεγάλους που ονειρεύονται. Σχεδιασμός και αφήγηση με δημιουργία ηχητικών τοπίων απο τη Ζωή Νικιτάκη.

Σάββατο 27/05
18:30 Upcycling παιδικό εργαστήρι από την ομάδα Cado Paradiso, ένα παιχνιδοχώρο φτιαγμένο από σκουπίδια!
19:30 Μια αγκαλιά δικαιώματα για έναν κόσμο γεμάτο φως, κουκλοθέατρο από την Έλενα Σμολοκτού.
20:00 Παράσταση από το Τσίρκο Cachivache.

Κυριακή 28/05
18:00 Παιδικό εργαστήριο κατασκευής κούκλας.
19:00 Παράσταση «Ατρόμητοι Πειρατές» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «OΥΠΣ».
20:30 Παράσταση «Μουσικά τερατουργήματα Θραυσύβουλος και Κορνήλιος, Σίφης the Greek» από την ομάδα κουκλοθεάτρου «Αντράλα».

 

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ:

ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Από τις Ομάδες του Ελεύθερου Κοινωνικού Χώρου Nosotros

ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Γιώργος Μικάλεφ “17”: Εμπειρίες βασανισμού πολιτικών κρατουμένων πάνω σε χαρτόνι
«Μάνα Γη» από την Ομάδα του Ελεύθερου Κοινωνικού Χώρου Nosotros

ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ & ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΕΩΝ ΚΟΜΙΞ – ΦΑΝΖΙΝ

 

Πρόγραμμα Ομιλιών-Συζητήσεων: εδώ

Δείτε αναλυτικά τις φετινές διεθνείς συμμετοχές: Διεθνείς Συμμετοχές B-FEST 6

Κείμενο παρουσίασης του φετινού B-fest + radio spot: εδώ

 

Διαβαστε επισης

Εκδήλωση: H Λύση του Κυπριακού ως Διαρκής Διαδικασία

Εκδήλωση – Συζήτηση: “H Λύση του Κυπριακού ως Διαρκής Διαδικασία” Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017, στις 19:30 στον ελεύθερο κοινωνικό χώρο Nosotros (Θεμιστοκλέους 66, Εξάρχεια). 2004. 2010. 2017. Το κυπριακό επανέρχεται στην διπλωματική πραγματικότητα και την επιχειρηματική σκακιέρα για να ακονίσει τους αλληλοσυγκρουόμενους εθνικισμούς Ελλάδας και Τουρκίας ταυτόχρονα με την ατσαλένια[…]

Διαβάστε περισσότερα »

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.

five × 5 =